How Much Does It Cost to Live in LA?

Because LA is a big city, people assume that it has a super expensive cost of living. And while real estate is close to completely unaffordable, LA isn't outrageous when it comes to everyday activities. Here is a rundown of what those activities costs. Keep in mind, of course you can go to a more upscale part of town and pay more, but these are the averages:


la living costs

A beer = $4 - $8

A glass of wine = $6 - $14

A well drink = $5 - $11

Dinner out (for 1) = $12 - $20

Groceries for 1 week = $25 - $80

Gas per gallon = $3.50 - $4.75

A manicure = $10 - $25

A movie ticket = $6 - $20

A gym membership/mo. = $30 - $150

A specialty exercise class = $15-$25

A Studio/mo. rent = $850 - $1100

A 1 bdr/mo. rent = $1200 - $2000

A 2 bdr/mo. rent = $1800 - $2800


So, is Los Angeles expensive? I think it's reasonable. You just need to know the right places to go. Click the map to see my favorite affordable spots around town. 

affordable places I love